Özgürlük için bağış yap.

1996 Kasımı’ndaki Susurluk kazasının ardından başlayan süreçle, kap­karanlık koca bir tarihin sayfaları aralanmaya başladı. Zira toplumda büyük travma yarat­mış cinayetler ve cinayet girişimleri, 12 Eylül ön­ce­sindeki provokasyonlar, Gü­ney­doğu’daki yargısız infazlar ve daha bir­çok yasadışı faaliyetin ardında gizli bir örgü­tün olduğu ortaya çıkmış; örgüt yavaş yavaş deşifre olmaya başlamıştı.

Eldeki ipuçlarından ve tanıklıklardan yola çıkarak, “devlet içinde devlet” yapılan­masını, hem de “Ergenekon” adıyla, ilk kez bu kitapta gözler önüne sermiş olan Can Dündar ve Celal Kazdağlı, on yıl sonra aynı ismin, Cumhuriyet tarihinin belki de en önemli ve en çok tartışılacak davasına verildiğine tanık oldu. Ne var ki, 2007 Haziranı’nda başlayan dava süreci, başta büyük umutlar yaratsa da, za­manla siyasi bir ma­hi­yete bürünerek başka soruları da beraberinde getirecekti.

Elinizdeki kitap, yetmiş yıllık geçmişi olan bu karanlık yapılanmanın temel taşlarını tespit etmeyi amaçlıyor. Ergenekon, NATO bünyesinde Amerika’nın inisiyatifinde kurulmuş bir örgüt mü? Tüm Avrupa’da tasfiye edilen bu yapılanma, neden Tür­ki­ye’deki varlığını devam ettirebildi? Söz konusu örgüt sadece emniyetçiler ve pa­şalardan mı oluşuyor, yok­sa bünyesinde profesörler, gazeteciler ve işadamları da mı var?

Can Dündar ve Celal Kazdağlı, bu gibi kilit sorulara cevap aramakla kalmıyor yanı sıra, Uğur Mumcu suikastından Mehmet Ağar’ın önlene­meyen yükselişine, Özal’ın kuşkulu ölümünden Çiller’in özel istihbarat bürosu­na kadar pek çok ilginç dosyayı yeniden gündeme getiriyor.

Oldum olası elimizi kolumuzu bağlayan “unutkanlık” virüsüne karşı ha­tırlamak, unutmamak, unutturmamak ve gerçeklerin üzerine gidebilmek için...

facebook-squaretwitteryoutube-playinstagram